Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

3 / 1993

WŚRÓD KSIĄŻEK

Coraz liczniej pojawiają się w księgarniach najrozmaitsze poradniki uczące, jak należy radzić sobie z tym i owym: jak zdobyć przyjaciół, wychować zdrowe dziecko, zachować zdrowie i urodę, zrobić majątek albo makijaż etc. W gruncie rzeczy wszystkie one starają się odpowiedzieć na ukryte w każdym człowieku pytanie: jak być szczęśliwym.

Ciekawe książki z dziedziny psychoterapii i duszpasterstwa, poruszające różne problemy, z którymi stykamy się w rodzinie i w społeczeństwie, publikuje katolicka oficyna wydawnicza Vocatio. Niedawno jej nakładem ukazało się kolejne wydanie Sztuki przyjaźni, czyli jak zbliżyć się do ludzi, na których Ci zależy Alana Loya McGinnisa1. Autor mówi w niej o zdolności otwierania się i okazywania uczuć, o potrzebie afirmacji i wierności. O umiejętności rozmawiania i o przebaczaniu. O tym, jak ocalić słabnącą przyjaźń i jak przeciwdziałać agresji i wrogości w stosunkach z innymi ludźmi. Krótko mówiąc: jak kochać i być kochanym. Chociaż to pytanie może się wydawać trywialne, wszyscy wiemy, jak wiele kłopotów sprawia w praktyce.

A. L. McGinnis jest również autorem Sztuki motywacji, czyli jak wydobyć z ludzi to, co w nich najlepsze2, w której to książce równie zgrabnie i prosto przekazuje z kolei praktyczną wiedzę o tym, jak wydobywać tkwiące w każdym człowieku zasoby twórcze, jak uwierzyć w siebie i w innych, jak kierować ludźmi, by nie wyprowadzać ich życia na drogę frustracji, lecz zadowolenia z dokonań. Krótko mówiąc, pan Alan – jak byśmy w Polsce powiedzie/i – odpowiada na najważniejsze ludzkie pytanie: «Jak żyć?« (z publikowanej na okładce recenzji Aleksandra Małachowskiego). Przeczytawszy samemu, można ją podsunąć... szefowi.

Równie ważny temat porusza James C. Dobson w książce Co każda żona chciałaby, aby jej mąż wiedział o kobiecie3. Chciałaby, aby mąż znał jej naturę emocjonalną i fizjologiczną oraz jej wpływ na dom i życie rodzinne. Żeby rozumiał przyczyny zmęczenia i depresji żony. Uwagi doświadczonego amerykańskiego lekarza (pediatry, obrońcy maltretowanych dzieci, członka stowarzyszeń i agend rządowych do spraw rodziny, konsultanta kolejnych prezydentów i autora wielu bestsellerów) mają pomóc kobietom w zerwaniu pęt uczuciowej izolacji i ułatwić im mówienie o sobie, aby mogły wyjaśnić swoim mężom, co je gnębi. Dr Dobson omawia także podstawowe źródła kobiecych depresji i sposoby zapobiegania tym stanom. Udziela też wielu rad pomocnych w rozwiązywaniu codziennych, irytujących problemów: małżeńskich, macierzyńskich, dotyczących stosunków międzyludzkich. Pisze o radzeniu sobie z samotnością, niedowartościowaniem, kłopotami okresu przekwitania. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenia osobiste i zawodowe odpowiada na wiele konkretnych pytań i stara się rozbijać stereotypowe myślenie o małżeństwie i rolach partnerów. Zmuszając do myślenia zachęca jednocześnie do działania: współtworzenia związku, który da obojgu małżonkom zadowolenie i radość pod każdym względem. Książka ta jest – jak pisze Halina Miroszowa – napisana dla mężczyzn. Ale to kobiety muszą ją kupić, żeby ich mężowie ją przeczytali.

Dr Dobson zachęca także do lektury książki metodystycznego pastora i profesora seminarium teologicznego, Davida A. Seamandsa, pt. Uzdrowienie zranionych uczuć4, wydanej przez krakowskie Towarzystwo Krzewienia Etyki Chrześcijańskiej. Jest ona adresowana do wszystkich, którzy doświadczyli kiedyś bolesnych przeżyć i wciąż zmagają się z ich skutkami. Autor pragnie pomóc tym, którzy ciągle odczuwają ból na wspomnienie dawnych wydarzeń, co nie pozostaje bez wpływu na ich obecne widzenie świata i stan życia duchowego.

Książka w bezpretensjonalny sposób i na autentycznych przykładach (oczywiście z zachowaniem dyskrecji) porusza problemy człowieka: jego samopotępienia, fałszywej wizji Boga, przebaczenia i kompleksu niższości. Omawia także pułapki związane z postawą perfekcjonizmu i pomaga odróżnić „prawdziwe ja" od „super ja". Analizuje również mity i prawdy o depresji w życiu chrześcijanina. Wiele razy byłem świadkiem głębokiego uzdrowienia – pisze Seamands, zachęcając nas do przeżycia tego samego – kiedy to Bóg przemienia zranione uczucia, ból, bezsilność i używa ich do swojej chwały oraz dla dobra tych. którzy przychodzą do Niego po pomoc.

mok

1 Alan Loy McGinnis: Sztuka przyjaźni, czyli jak zbliżyć się do ludzi, na których Ci zależy. I wydanie nakładem oficyny Quo vadis, Warszawa 1991, s. 158
2 Alan Loy McGinnis: Sztuka motywacji, czyli jak wydobyć z ludzi to. co w nich najlepsze. Vocatio, Warszawa 1992. s. 160
3 James C. Dobson: Co każda żona chciałaby, aby jej mąż wiedział o kobiecie. Ttum. Barbara Kośmider. Vocatio, Warszawa 1992, s. 175
4 David A. Seamands: Uzdrowienie zranionych uczuć. Ttum. Jacek Marcol. TKECh, Kraków 1992, s. 176