Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

12 stycznia w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie odbyło się Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne zorganizowane jak co roku przez Polską Radę Ekumeniczną. Wziął w nim udział biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. Semko Koroza.

Chrześcijanie są wezwani do czynienia dobra

Podczas spotkania przemówienie wygłosił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) ks. superintendent Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Już na początku odniósł się do wojny w Ukrainie. Przypomniał, że PRE wydała dwa oświadczenia w tej sprawie. Wezwała do niesienia pomocy ludziom poszkodowanym przez działania wojenne, a także jednoznacznie potępiła agresję Rosji i zaapelowała do społeczności międzynarodowej o znalezienie rozwiązania prowadzącego do pokoju. – Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim Kościołom, także tym spoza PRE, za wszelkie działania i pomoc udzieloną uchodźcom, których często przyjmowaliśmy także w naszych domach i nazywaliśmy ich po prostu gośćmi. Jestem przekonany, że jeśli będzie taka potrzeba, to nadal będziemy ich wspierać – mówił prezes PRE. Zapewnił też o modlitwie o pokój w Ukrainie i na całym świecie.
Superintendent Malicki mówił o wydarzeniach, które miały miejsce w działalności Polskiej Rady Ekumenicznej w minionym roku. Wspomniał również o rozpoczynającym się za kilka dni Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, i odwołał się do jego tegorocznego hasła: „Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). – Wokół nas tak wiele jest zła i niesprawiedliwości, chrześcijanie są wezwani do czynienia dobra i szukania sprawiedliwości. Żyjemy w świecie, w którym już słowa nic lub niewiele znaczą. Jezus oczekuje od swoich naśladowców, od nas, konkretów – podkreślił metodystyczny duchowny. Zachęcał też do aktywności w ruchu ekumenicznym. – Mam świadomość pewnego kryzysu w relacjach ekumenicznych. Nie czas i miejsce, abym je teraz analizował. Jednak jestem głęboko przekonany, że musimy kontynuować nasze działania na rzecz ekumenizmu, a tym samym wypełniać nakaz Chrystusa: „aby byli jedno” – przekonywał.
Na koniec prezes PRE przypomniał, że 28 stycznia będziemy obchodzić 450. rocznicę podpisania Konfederacji Warszawskiej, która zawierała gwarancję swobody wyznania w szesnastowiecznej Rzeczypospolitej. – Polska stała się pierwszym w Europie wielowyznaniowym państwem. Ważne, abyśmy o tym pamiętali, bo jest to niewątpliwie piękne dziedzictwo i wezwanie wciąż aktualne – powiedział superintendent Malicki.

Idziemy w jednym kierunku

Podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego słowo pozdrowienia wygłosił reprezentujący ks. kard. Kazimierza Nycza ks. bp Tadeusz Pikus z Kościoła Rzymskokatolickiego. Podkreślił, że ekumenizm to jest bardzo dobra droga. – Idziemy w jednym kierunku, ale trochę inaczej. Natomiast wszyscy jesteśmy wyznawcami Chrystusa – powiedział. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy głos zabrał jego doradca dr hab. Marek Rymsza. Nawiązując się do sytuacji w Ukrainie przekazał trzy życzenia: sprawiedliwego pokoju, wytrwania w pomaganiu i tego, żebyśmy pamiętali, że ci, którzy walczą o swoją ojczyznę, zapewniają pokój również nam.
W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym – oprócz wymienionych osób – udział wzięli zwierzchnicy i przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: pastor Leszek Wakuła (Kościół Chrześcijan Baptystów), ks. Adam Malina i ks. bp Waldemar Pytel (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. inf. Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki), ks. bp Marek M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) i ks. abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Obecni byli również prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Jadwiga Zalisz, reprezentanci różnych Kościołów, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów oraz wielu innych świeckich i duchownych. Spotkanie prowadził dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza, a śpiewał Kameralny Chór „Modo Maiorum”.

Za: PRE