Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2012

Z ks. Romanem Pawlasem, proboszczem parafii luterańskiej
w Tomaszowie Mazowieckim, rozmawia Ewa Jóźwiak

 

Prawoslawne obrzedy wielkanocne w Jerozolimie (fot. Roman Pawlas)Ewa Jóźwiak: Znamy się od wielu lat, chyba przede wszystkim z ważnego dzieła, jakim były ewangelickie seminaria prowadzone przez reformowanego teologa Pieta van Veldhuizena z Holandii. Przed laty dałeś się poznać w cyklu rozważań publikowanych na łamach „Gazety Ewangelickiej”, łączących dzieła sztuki z przekazem biblijnym. A tu teraz fotografia?

Ks. Roman Pawlas: Tak, fotografia! Fotografowałem od zawsze. Lubię dokumentować rzeczywistość, w której się poruszam, działam, żyję. Nieważne, czy gdzieś wolno było robić zdjęcie, czy nie! Mam też świadomość, że niejedna fotografia będzie kiedyś bezcenna. Zresztą dość długo trwający (1998-2002) wspomniany przez Ciebie comiesięczny cykl tzw. kazań obrazowych z „Gazety Ewangelickiej” ks. Alfreda Borskiego posiłkowany był także moimi fotografiami rozsianych po Europie obrazów biblijnych.

No tak, ale wracając do wystawy „Jerozolimskie święto świąt”, nad którą redakcja „Jednoty” objęła patronat. Skąd ten pomysł, by zrobić wystawę z fotografii dwóch autorów?

Sądziłem, że...

 

Pełny tekst artykułu po zalogowaniu w serwisie.

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl

 

Na zdjęciu: prawosławne obrzędy wielkanocne w Jerozolimie (fot. ks. Roman Pawlas)