Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 2/2015, ss. 6–7

Konferencja poswiecona Janowi Husowi oraz husytyzmowi, Belchatow

 

18 kwietnia w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Jana Husa w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP odbyła się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie konferencja poświęcona Mistrzowi Janowi oraz husytyzmowi.

Prof. Stanisław Bylina z Polskiej Akademii Nauk (PAN) przedstawił wczesne kaznodziejstwo reformatorskie na czeskiej prowincji. Prof. Paweł Kras z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił o polskich husytach w świetle piętnastowiecznej dokumentacji sądów kościelnych. Prof. Wojciech Kriegseisen z PAN przedstawił wykład „Między tradycją husycką a kalwinizmem. Bracia czescy w Rzeczypospolitej w XVI i XVII w.”. Ostatnim z referentów był o. Tomasz Dostatni OP. Mówił on o Janie Husie z dzisiejszej perspektywy katolika w Polsce.

Patronat honorowy nad konferencją objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

*

Z kolei parafia ewangelicko-reformowana w Żychlinie zorganizowała wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie (ZSEU) sesję popularno-naukową „Dziedzictwo Jana Husa a tradycje humanistycznej Europy Środkowej – w 600. rocznicę tragicznej śmierci”. Całość prowadziła młodzież ZSEU.

Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSEU Piotr Rosiak mówił na temat wpływu husytyzmu na ziemie polskie. Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Ewa Jóźwiak przybliżyła miejsca związane z braćmi czeskimi w Wielkopolsce. Ks. Tadeusz Jelinek przedstawił czeskie dziedzictwo w żychlińskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

Na temat cierpienia w sztuce mówił dr Marcin Mielczarek, rzeźbiarz, adiunkt na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP w Łodzi, prowadzący Pracownię Rzeźby Kameralnej. Z kolei dr Joanna Mielczarek – bohemistka – przedstawiła wykład poświęcony językowi i pismu w tradycji husykiej.

Na zakończenie dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu oraz Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku dr Krzysztof Wereszczyński przedstawił „Pansophiae Jana Amosa Komeńskiego z perspektywy pedagogicznej”.