Drukuj

NR 4/2013, s. 10

Biblia brzeska (fot. Aldona Karska)W związku z 450. rocznicą wydania Biblii brzeskiej różne środowiska zorganizowały w tym roku wiele spotkań i konferencji związanych z przekładem i jego dziejami.

Swoistą inauguracją obchodów jubileuszu były obrady Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, które odbywały się od 25 do 26 maja w Bełchatowie. W ich trakcie przedstawiciele Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zwrócili szesnastowieczny egzemplarz Biblii brzeskiej, który następnie przekazano parafii. W Żychlinie podczas uroczystego nabożeństwa z okazji święta parafii przypadającego 23 czerwca, odbyło się uroczyste przywitanie księgi.

Kolejnym jubileuszowym wydarzeniem była międzynarodowa konferencja naukowa zorganizowana w dniach 29–30 maja w Brześciu nad Bugiem na Białorusi. Jak zapewniali organizatorzy, konferencja odbywała się kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie znajdowała się drukarnia, w której wydano Biblię brzeską.

Następnym punktem na mapie jubileuszowych wydarzeń była konferencja „Biblia brzeska – historia, język, teologia”, którą zorganizowano 8 czerwca w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Owocem tej konferencji jest publikacja wydana pod redakcją prof. Rafała Marcina Leszczyńskiego, zawierająca teksty wygłoszonych referatów (recenzja publikacji tutaj).

Warto również wspomnieć o wystawie i wykładzie, które odbyły się 11 czerwca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. 11 października Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum Regionalne w Pińczowie zaprosiły wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone Biblii brzeskiej. Obchody 450. rocznicy wydania Biblii brzeskiej towarzyszyły również XII Ekumenicznemu Świętu Biblii, odbywającemu się w Poznaniu od 14 do 19 października.

25 października w Żychlinie, a 6 listopada w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się konferencje popularnonaukowe, których niewątpliwą atrakcją była możliwość przyjrzenia się z bliska renesansowej księdze. Również w Zelowie, w trakcie cyklu spotkań poświęconych pierwszemu protestanckiemu tłumaczeniu Pisma Świętego (12–15 listopada), uczestnicy mieli okazję poznać oryginał zabytkowego tłumaczenia i wysłuchać prelekcji na jej temat.

Zwieńczeniem trwających cały rok wydarzeń była konferencja naukowa pt. „Biblia brzeska w 450-lecie wydania przekładu. Historia, język, kultura, teologia”, która miała miejsce w Warszawie od 20 do 21 listopada. Konferencja zorganizowana przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną oraz Uniwersytet Warszawski została objęta patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego (relacja z konferencji tutaj).

Pozostaje mieć nadzieję, że jubileusz wydania Biblii brzeskiej stał się okazją do poszerzenia wiedzy osób zainteresowanych tą tematyką, nie tylko z kręgów Kościoła ewangelicko-reformowanego.

 

fot. Aldona Karska