Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

7 / 1993

WŚRÓD KSIĄŻEK

Amerykańscy doradcy chrześcijańscy (councel-lors) szybko i sprawnie reagują na potrzeby pacjentów. Na podstawie swojej praktyki piszą książki, które w Ameryce stają się bestsellerami, a potem bywają – mniej lub bardziej udatnie – tłumaczone na język polski. Kupić je można już nie tylko w różnych kioskach przykościelnych, ale też w zwykłych księgarniach, gdzie często są eksponowane w bezpośrednim sąsiedztwie ezoterycznej lub wręcz okultystycznej literatury.

O kilku niezłych książkach z dziedziny literatury chrześcijańskiej była mowa w numerze marcowym. Tym razem natomiast coś na temat seksualnego wychowania młodzieży – trzy tytuły adresowane do nastolatków, ich rodziców i wychowawców, a traktujące o dojrzewaniu płciowym i wielkim tabu, jakim jest seks. Wszystkie trzy książki wydała jedna oficyna (lubelskie „Pojednanie”), i to w tym samym (1992) roku. Są to: Seks. Jak wykorzystać go najlepiej? Barry'ego St. Claira i Billa Jonesa1, Nie! Pomóż swojemu dziecku pokonać presję seksualną Josha McDowella2 i Poskramianie hormonów. Prosto z mostu o miłości i seksie dla współczesnej młodzieży Jima Burnsa3.

Wszystkie trzy książki cechują się brakami w opracowaniu redakcyjnym (jeśli nie w samym przekładzie), bo oprócz sformułowań po prostu niezrozumiałych, sztucznych dialogów itp. nie wytłumaczono – choćby w przypisach – realiów amerykańskich, których polski czytelnik może nie znać. Choć nie należy z góry wykluczać, że na książki te nie rzucił okiem wierzący seksuolog czy psycholog, to jednak o żadnej konsultacji wydawca nie wspomina. A szkoda, bo „certyfikat” wiarygodności naukowej stanowiłby zapewne dodatkową zachętę dla ludzi, którzy szukają pożytecznej i wartościowej pomocy wychowawczej.

Wspomniane książki łączy też to, że starają się zapełnić lukę (choć mają nierówny poziom) i dać materiał do rozmyślań, także samodzielnych, nad miejscem i funkcją seksu w życiu młodego człowieka, a szczególnie chrześcijanina. Chcą pomóc młodej osobie w zrozumieniu, dlaczego jej ciało zamienia się w pewnym okresie życia w retortę pełną buzujących hormonów i jak się z nią należy obchodzić. Najlepiej chyba radzi sobie z tym książka St. Claira i Jonesa – komunikatywna, bezpośrednia i traktująca hormonalne konwulsje z humorem. Z kolei książka Josha McDowella adresowana jest przede wszystkim do dorosłych, odpowiedzialnych za wychowanie dzieci w domu, szkole, zborze.

Autorzy – wykładowcy szkół biblijnych, pastorzy, ewangeliści i ojcowie – polemizują ze stereotypem „brudnego seksu”, tłumaczą różnicę między miłością i pożądaniem, odpowiadają na pytania o masturbację, aborcję, homoseksualizm, pornografię itd., uczą odpowiedzialności i zachęcają do poddania całego życia Bogu. Bo ciało człowieka, który do Niego należy, ma być świątynią Ducha Świętego. Starają się przekonać młodego człowieka, żyjącego w świecie, który nieustannie zmusza do dokonywania wyboru między tym, co jest dobre i złe w Bożych oczach, że warto jest ufać Jego Słowu, czekać i dojrzewać, aby we właściwym czasie móc cieszyć się pełnią błogosławieństwa, jakie On zaplanował dla człowieka, a którego częścią jest m.in. właśnie seks. Starają się także pomóc (duchowo) tym, którzy mają rozmaite kłopoty, zarówno natury psychologicznej, jak i fizycznej, z nie chcianą ciążą włącznie (można mieć nadzieję, że i w Polsce powstaną takie instytucje opieki i pomocy, jakie funkcjonują w Stanach Zjednoczonych).

Na koniec jeszcze jedna książka. To reportaż Dominique Lapierre'a pt. Więksi niż miłość4. Jest to rekonstrukcja „polowania” na wirusa HIV i opowieść o walce, jaką lekarze i naukowcy, siostry ze zgromadzenia Matki Teresy i wspierający je modlitwą ludzie na całym świecie toczą z tajemniczą chorobą, zwaną dżumą XX wieku. Książka stanowi przy tym smutne, jeśli nie przerażające, świadectwo skutków rewolucji seksualnej lat 60., ale jednocześnie jest przypowieścią nie tylko o małości, ale i o wielkości człowieka, o ludzkim poświęceniu i pokonywaniu własnych słabości.

mok

1 Barry St. Clair, Bill Jones: Seks. Jak wykorzystać go najlepiej? Tom pierwszy serii „Dlaczego mam czekać?”. Przekład i redakcja: Andrzej Gandecki. Wydawnictwo „Pojednanie”. Lublin 1992, s. 192
2 Josh McDowell: Nie! Pomóż swojemu dziecku pokonać presję seksualną. Przekład: Andrzej Gandecki, redakcja: Robert Jankowski. Wydawnictwo „Pojednanie”, Lublin 1992, s. 152
3 Jim Burns: Poskramianie hormonów. Prosto z mostu miłości i seksie dla współczesnej młodzieży. Przekład i redakcja: Robert Jankowski. Nowa Nadzieja, Wydawnictwo „Pojednanie”, Lublin 1992, s. 159
4 Dominique Lapierre: Więksi niż miłość. Przełożyła Krystyna Arustowicz, PIW, Warszawa 1992, s. 404