Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 1/2022, s. 14-15

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” – pod tym hasłem przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2022 roku. Tegoroczne materiały do ekumenicznych modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku oficjalnie między 18 a 25 stycznia, jednak w wielu miejscowościach ten czas rozciąga się nawet do miesiąca. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

BEŁCHATÓW: WIERZYMY W BOGA, KTÓRY JEST MIŁOŚCIĄ

Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-reformowanym w Bełchatowie odbyło się już 16 stycznia. Przewodniczył mu ks. bp Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i proboszcz bełchatowskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej, a kazanie wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej Kościoła Rzymskokatolickiego ks. bp Marek Marczak.
„Jako chrześcijanie na przestrzeni długiej historii obecności wiary chrześcijańskiej w świecie ponad dwa tysiące lat, jako ludzie potrafiliśmy się podzielić, poróżnić. Inaczej wyobrażamy sobie modlitwę, inaczej Wieczerzę Pańską, Eucharystię, różnie ją nazywamy. W różny sposób interpretujemy obecność Jezusa Chrystusa w chlebie i winie. Różnie także wyobrażamy sobie samą strukturę Kościoła i jego funkcjonowanie. W wielu miejscach różni nas także nauka moralna. Ale pośród tych rozmaitych różnic, które się pojawiły na przestrzeni czasu, jedna rzecz nas łączy: wiara w Boga, który jest miłością, trójjedynego Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego” – mówił kaznodzieja.

Kleszczów: jedność jako pojednana różnorodność

16 stycznia w kościele ewangelicko-reformowanym w Kleszczowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne prowadzone przez ks. Krzysztofa Michałka-Górala, proboszcza tamtejszej parafii ewangelicko-reformowanej. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Andrzej Pękalski z parafii rzymskokatolickiej w Mykanowie.
Z kolei 18 stycznia również w tym kościele nastąpiła inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Oddziału Częstochowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej – podczas nabożeństwa kaznodzieją był ks. bp Andrzej Przybylski biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Kaznodzieja nawiązując do czytań biblijnych zwrócił uwagę, że mędrcy ze Wschodu, mają chrześcijanom wytłumaczyć dlaczego i jak należy modlić się o jedność. – Oni są ludźmi w drodze, przeszli naprawdę kawał drogi żeby spotkać Jezusa – mówił kaznodzieja. Podkreślił też, że pierwszych chrześcijan na początku nazywano wyznawcami drogi. Wszyscy jesteśmy w drodze i wszyscy dążymy do jednego celu, do zbawienia, do Domu Ojca w niebie. Przypomniał też, że Jezus Chrystus narodził się dla wszystkich a nie dla jakiejś wybranej grupy osób.
21 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP reprezentowali: ks. Krzysztof Michałek-Góral i Mateusz Jelinek, stażysta Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie. Wśród słuchaczy byli klerycy rzymskokatolickich Wyższych Seminariów Duchownych Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej.
Ks. Michałek-Góral przypomniał, że jedność jest procesem. – Ludzie muszą zobaczyć naszą jedność, że nie siedzimy w jakiś obwarowanych twierdzach, lecz potrafimy przyjaźnie na siebie patrzeć. A z drugiej strony powinniśmy też mówić o tym, co nas boli, czego jeszcze nie zrobiliśmy dla jedności – powiedział.
Natomiast Mateusz Jelinek nawiązał do koncepcji jedności jako pojednanej różnorodności: – Jednając tę różnorodność, tworzymy jedność – powiedział. – Nie rezygnując z własnej tożsamości, wykazujemy, że ta „różnorodność” potrafi ze sobą współpracować. Bo kiedy w dialogu uświadomimy sobie, czego oczekujemy od siebie, będziemy mogli pójść dalej. Trzeba się modlić i być może przyjdzie czas na coś więcej.
Klerycy pytali panelistów o praktyczne działania poszczególnych Kościołów: o sposoby radzenia sobie z pandemią, specyfikę życia duchownych innych wyznań posiadających rodziny, interesowali się też ich drogą do służby w Kościele, pytali o najczęstsze powody zmiany wyznania i o formy pracy z młodzieżą.

Łódź: powinno nas przerażać, że nasz korzeń został wykarczowany

27 stycznia podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi, które poprowadził proboszcz parafii ks. Semko Koroza, kaznodzieją był hierarcha rzymskokatolicki ks. abp Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki. Kaznodzieja przypomniał, że tego dnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Ofiar Holokaustu. Duchowny wskazał, że samych dzieci żydowskich holokaust zabrał milion, a tylko z Łodzi wywieziono i zabito 250 tys. Żydów. – To nie są abstrakcyjne liczby, które przynależą do historii. Święty Paweł mówi w Liście do Rzymian, że wyrastamy z korzenia, którym jest judaizm, którym jest lud Boga. Święty Paweł wzywa nas do pokory i mówi: pamiętaj, że to korzeń dźwiga ciebie, a nie ty dźwigasz korzeń. Gdyby już nic innego do nas nie przemawiało, to powinno nas przerażać to, że nasz korzeń został niemal w całości wykarczowany – zauważył duchowny.

Warszawa: trudne doświadczenia wpisane w drogę wiary

19 stycznia nabożeństwo ekumeniczne w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym prowadził ks. Michał Jabłoński, kazanie wygłosi ks. Sebastian Madejski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw odbyło się w niedzielę, 23 stycznia, w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wzięli w nim udział m.in. ks. bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP), a także dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Jadwiga Zalisz.
W stołecznej cerkwi św. Marii Magdaleny kazanie wygłosił bp Michał Janocha, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Kaznodzieja nawiązując do ewangelicznego tekstu o mędrcach ze Wschodu, którzy przyszli oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi mówił, że wierzący powinni być wierni jednej gwieździe pośród wielu. – Droga za jedną gwiazdą pośród tysięcy jest świadomym wyborem ascezy w świecie oferującym wszystko – przekonywał hierarcha.
Podkreślił również, że wiara jest drogą pod prąd. W tym kontekście wspomniał o chrześcijanach ze Wschodu doświadczających prześladowań. – My, chrześcijanie, jesteśmy najbardziej prześladowaną grupą religijną na naszej planecie. Każdego roku ginie na świecie ok. 170 tys. chrześcijan różnych wyznań, zabijanych z powodu wiary w Chrystusa, przede wszystkim w krajach muzułmańskich, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. A oświecona Europa milczy. Czy, my, chrześcijańscy pasterze Europy, nie dołączamy do tego milczenia? – pytał kaznodzieja.
Zwracał też uwagę na moment, gdy gwiazda gaśnie: – Doświadczenie straty, doświadczenie pustki, kiedy się nagle traci oparcie, doświadczenie kryzysu, doświadczenie końca świata, który dał nam dotąd poczucie bezpieczeństwa – to doświadczenie wpisane jest w drogę wiary, wpisane jest w drogę Kościoła – podkreślał bp Janocha.

Zelów: to co nas dzieli, to pycha

20 stycznia nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Nabożeństwo poprowadził ks. Tomasz Pieczko, proboszcz tamtejszej parafii, a kazanie wygłosił ks. abp. Grzegorz Ryś.
„Słowo [Boże] dzisiaj mówi: jedność budują ludzie pokorni! Tym, który naprawdę jednoczy lud Boga, jest Jezus Chrystus, którego dziś Słowo nazywa wielokrotnie niewolnikiem – jest tym, który wybrał możliwie najbardziej pokorny stan życianie jako sługa, jako niewolnik, jako ktoś, kto nie ma żadnych praw, jako ktoś, kto jest do końca niższy w społeczności. Słowo też pokazuje, że burzą jedność ci, którzy są chorzy na pychę, na chorą ambicję, na władzę” – tłumaczył kaznodzieja.
„Możemy się między sobą różnić, ale to, co nas dzieli, to jest pycha, a nie różnice! Przy wszystkich różnicach możemy stać razem i zmówić Skład Apostolski. Różnice, jeśli je dobrze znamy, jeśli je rozumiemy, nieustannie nas zapraszają do rozmowy, do słuchania siebie nawzajem i do tego, by zrozumieć drugą stronę, żeby pogłębić jedność, która jest nam już dana. Różnice nas do tego prowokują, ale przed tym wszystkim nas powstrzymuje pycha! Przyjmijmy to Słowo z wiarą i w posłuszeństwie z całą konsekwencją” – zakończył abp Grzegorz.

Żychlin: jedność wolą samego Jezusa

Nabożeństwo ekumeniczne w Żychlinie k. Konina odbyło się 18 stycznia. Zostało ono zarejestrowane przez TVP. Kazanie wygłosił ks. prał. Zbigniew Cabański, wikariusz biskupi rejonu konińskiego z Kościoła Rzymskokatolickiego. Kaznodzieja podkreślił, że jedność Kościoła była wyraźną wolą samego Jezusa Chrystusa. „Jedność ta zasadza się na wyznawaniu jednej wiary a nie na sprawowaniu tego samego kultu” – mówił kaznodzieja.

za: PRE, „Niedziela”, Archidiecezja Łódzka/ej