Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

ImageNa fotografii: głowa Mikołaja Reja dłuta Xawerego Dunikowskiego
NR 1-2 / 2006

W Kościele Ewangelicko-Reformowanym minął jubileuszowy rok, związany z 500-leciem urodzin Mikołaja Reja. Przypomnijmy, że został uroczyście rozpoczęty w warszawskiej parafii 29 stycznia 2005 r., co "Jednota" skomentowała w numerze 3-4/2005. Warto uzupełnić, iż przybyłym na uroczystość uczennica w stroju XVI-wiecznej mieszczki wręczała okolicznościową teczkę z folderem informacyjnym o Mikołaju Reju oraz z nowym folderem o parafii warszawskiej. Podniosłym momentem uroczystości było wprowadzenie sztandaru Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie i składanie kwiatów pod pamiątkową tablicą. W sieni budynku zorganizowano wystawę i sprzedaż okolicznościowych wydawnictw o Mikołaju Reju, Janie Łaskim oraz "Jednoty". Można było również kupić znaczki i karty pocztowe z wizerunkiem Reja oraz obejrzeć okolicznościowe monety. Dwuletnia praca nad powstaniem znaczków i monet, zainicjowana przez Komisję Dokumentacji, Informacji i Wydawnictw, zaowocowała również wydaniem specjalnych folderów przez Narodowy Bank Polski i Pocztę Polską. Pamiątki te rozprowadzano później również na wielu innych imprezach.

Uroczystości rejowskie miały miejsce w całym kraju, a jubileusz obchodzono w dwu terminach. Na pytanie, która data urodzin poety jest właściwa, próbuje odpowiedzieć dr Adrian Uljasz w artykule Zapomniany biograf Mikołaja Reja w numerze 9-10/2005 "Jednoty".

I tak od 3 do 5 lutego obchodzono 500-lecie urodzin Nagłowiczanina w jego dworku, we współpracy z Kieleckim Towarzystwem Naukowym i Akademią Świętokrzyską. Wśród prelegentów znalazło się wiele znanych osób. Zaproszono ks. bp. Marka Izdebskiego, a prof. Janusz Maciuszko, historyk i teolog, wygłosił referat pt. Poglądy religijne Mikołaja Reja.

Na rocznicowym nabożeństwie w Zelowie znalazła się liturgia z czasów Mikołaja Reja i zostało odczytane jego kazanie. Następnie w auli muzeum odbyło się okolicznościowe przedstawienie teatralne. Teksty i scenografię przygotowała Szkoła Podstawowa nr 4. W trakcie sesji popularnonaukowej można było obejrzeć obraz przedstawiający Mikołaja Reja, autorstwa współczesnego malarza, Waldemara Kriegera. Pastor Wiera Jelinek zadbała o druk drobnych utworów poety w "Nowinach Zelowskich" przez cały rok 2004 i 2005.

Komisja nasza z przyjemnością pomogła w zorganizowaniu w muzeum w Tomaszowie Mazowieckim wystawy O ojcu literatury polskiej. W dniu otwarcia (14 kwietnia) prof. Rafał Leszczyński wygłosił wykład pt. Mikołaj Rej - wielki pisarz i teolog.

Aleksandra Sękowska

Minął jubileuszowy rok Mikołaja Reja - pełny tekst

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl