Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Okładka 4/2004NR 4 / 2004

Kiedy Lee Schneider wspomina Wielkanoc swojego dzieciństwa, spędzaną na wyspie Oahu na Hawajach, przypomina się jej biały krzyż na górze, wysoko rozświetlony nad plantacją trzciny cukrowej. Właściciele plantacji podświetlali go na okres pasyjny - wspomina, - ciągle myślę o tym krzyżu. Był on zawsze symbolem mojej wiary.

To właśnie wiara podtrzymuje ją i teraz, gdy mieszka na przedmieściach Cleveland (USA), z całą swą energią i miłością opiekując się mężem, wielebnym Eugene Schneiderem, będącym w ostatnim stadium choroby Alzheimera.

Wiara stanowiła o całym moim życiu w ciągu tych ostatnich dwóch lat. Musiałam się na niej skupić, żeby przetrwać. Kiedy patrzymy, jak coś takiego dotyka kogoś, kogo kochamy, jest nam bardzo, bardzo trudno.

Urodziła się jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci filipińskich robotników rolnych. Większość jej rodzeństwa ukończyła studia, a ją samą losy skierowały do Nebraska Wesleyan College w Lincoln, potem uczyła matematyki w szkole podstawowej. Jej 34-letnie małżeństwo skończyło się, gdy jej pierwszy mąż zmarł na zawał serca.

Eugene Schneider urodził się na farmie w Indianie, ukończył Elmhurst College, a potem Szkołę Teologiczną w Chicago (Chicago Theological Seminary), by potem pracować jako pastor w kilku parafiach w Stanach Zjednoczonych. W 1969 roku został powołany do Biura Komunikacji Zjednoczonego Kościoła Chrystusa, gdzie pracował najpierw w Nowym Jorku, a potem w Cleveland przez 22 lata. Jego 45-letnie małżeństwo skończyło się, gdy jego pierwsza żona umarła na raka.

W. Ewan Golder, tłum. Kazimierz Bem

Nadzieja i obietnica - pełny tekst

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl