Drukuj

ImageNR 11-12 / 2004


14 września 2004 roku w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Pałacu Działyńskich odbyło się sympozjum naukowe pt. "Zarządzanie organizacjami non profit" i prezentacja książki Diakonia jako przedsiębiorstwo prof. Alfreda Jägera. Prezentujemy tekst wygłoszony podczas seminarium.

Chciałbym powiedzieć kilka słów na temat idei zwołania dzisiejszego sympozjum, jak również przedstawić państwu naszego prelegenta, pana profesora doktora Alfreda Jägera.

Przede wszystkim jednak chciałbym wyrazić radość z faktu, że nasze spotkanie może odbyć się tutaj, w tak wspaniale odnowionym zabytku, jakim jest Pałac Działyńskich.

Dokładnie trzydzieści lat temu, póĽną jesienią 1974 roku, parafia ewangelicko-reformowana w Warszawie przygarnęła mnie, uciekiniera z Czechosłowacji, okupowanej od 1968 roku przez armię radziecką, i zatrudniła w charakterze wikariusza. Wówczas Pałac Działyńskich prezentował się nie najlepiej. Został co prawda odbudowany po wojnie, ale póĽniej z powodu braku odpowiedniej dbałości marniał z roku na rok.

Po upadku komunizmu w Polsce i odzyskaniu Pałacu przez parafię, Krajowy Kościół Ewangelicki w Lippe w Niemczech, w którym obecnie jestem duchownym, przyczynił się w pewnym stopniu do odnowy tego obiektu. Stąd wzięło się moje zainteresowanie jego dalszymi losami. Gdy usłyszałem, że obecnie w Pałacu mieści się bardzo dobrze prosperująca Wyższa Szkoła Ekonomiczna, wyraziłem chęć osobistego poznania jej gospodarza.

Wiosną tego roku doszło do pierwszego spotkania z Jego Magnificencją Rektorem profesorem Januszem Merskim. Podczas sympatycznej rozmowy odkryliśmy wspólne pola zainteresowań. Szukałem wówczas odpowiedniej instytucji, która pomogłaby mi przedstawić i dzięki temu wprowadzić na rynek polskie wydanie książki profesora Jägera na temat zarządzania organizacjami non profit. Pan rektor wyraził zainteresowanie tą problematyką, ponieważ - jak stwierdził - od dawna zastanawiał się, jak sobie radzą licznie powstałe w Polsce w ostatnim okresie organizacje społeczne i kościelne typu non profit, gdyż nie ma właściwie uczelni, która zajmowałaby się kwestiami zarządzania takimi organizacjami.

Ks. dr Mirosław Danysz

Diakonia jako przedsiębiorstwo - pełny tekst

Jak uzyskać pełny dostęp do zasobów serwisu jednota.pl