Drukuj

NR 1/2021, s. 43

Orszak Trzech Kroli w Lodzi 2021 (fot. Pawel Klys)
Pierwszy od lewej ks. bp Jan Cieślar, trzeci – abp Grzegorz Ryś, piąty – ks. bp Marek Izdebski (fot. Paweł Kłys/Archidiecezja Łódzka)

 

300 tys. złotych, 5 samochodów ciężarowych wypełnionych darami dla dzieci oraz setki kolęd wyśpiewanych w internetowym #OrszakwŁodzi Challenge – tak wyglądał tegoroczny Orszak Trzech Króli w Łodzi. Wydarzenie miało charakter ekumeniczny, gdyż ks. abp Grzegorz Ryś z Kościoła Rzymskokatolickiego zaprosił do udziału w nim ks. bp. Jana Cieślara – biskupa Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. bp. Marka Izdebskiego – biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

Choć w tym roku pandemia pokrzyżowała plany związane z tradycyjnym Orszakiem Trzech Króli, który od kilku lat przechodził przez centrum Łodzi, to dzięki inicjatywie abp. Grzegorza Rysia i ks. Grzegorza Matyni – odpowiedzialnego za coroczne przygotowanie Orszaku w Łodzi – tegoroczna edycja jednak się odbyła. Orszak był inny niż te dotychczasowe, ale zjednoczył wielu i uzdolnił ich do czynienia dobra.

Po zakończeniu liturgii mszy w łódzkiej katedrze rzymskokatolickiej trzej królowie – trzej księża biskupi – wyruszyli w samochodowym Orszaku do Domu Samotnej Matki w Łodzi oraz do Łódzkiemu Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa, gdzie przekazano dary zebrane przez czas trwania tegorocznego #OrszakwŁodzi.

Podczas dwutygodniowej internetowej akcji #OrszakwŁodzi Challenge, którą rozpoczął kolędą „A wczora z wieczora” abp Ryś, nominowani do wspólnego kolędowania podejmowali wyzwanie i dzielili się swoim darem serca. Dzięki temu udało się zebrać blisko 300 tys. zł, które zostały przekazane Łódzkiemu Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa. Z zebranych datków zostanie zakupiony niezbędny specjalistyczny sprzęt do ratowania dzieci.

 

Fotorelacja z Orszaku