Drukuj
Para (fot. Foundry/pixabay)
(fot. Foundry/pixabay)

 

W kwietniu odbędą się rekolekcje dla małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo. Organizatorami tego wydarzenia są Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Archidiecezja Łódzka Kościoła rzymskokatolickiego.

Zaproszenie do udziału w rekolekcjach jest adresowane do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi, do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Rekolekcje organizują Kościół ewangelicko-augsburski i rzymskokatolicka Archidiecezja Łódzka. Udział wezmą również ordynariusz Archidiecezji Łódzkiej abp Grzegorz Ryś i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec. Rekolekcje zaplanowano na kwiecień i będą dostępne dla uczestników również przez internet. Szczegółowe informacje zostaną podane później.

Organizatorzy rekolekcji zachęcają współmałżonków o różnej przynależności wyznaniowej, jak też ich dzieci (także dorosłe), rodziców czy innych bliskich do wypełnienia ankiety, która ma pomóc w rozpoznaniu problemów, z jakimi na co dzień mierzą się małżeństwa i rodziny mieszane wyznaniowo, oraz oczekiwań tych rodzin. Ankietę można wypełnić anonimowo do 15 marca. Jest dostępna tutaj.

Ponadto organizatorzy zachęcają do podzielania się swoimi dłuższymi przemyśleniami w formie pisemnej lub filmowej, które można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Niektóre z nich – za zgodą autorów – zostaną wykorzystane w trakcie rekolekcji.

„[Małżeństwa mieszane wyznaniowo] z wielu powodów zasługują na to, żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską. (…) Licząc na przyjęcie zaproszenia wierzymy, że budowanie wzajemnej miłości między małżonkami i członkami rodzin mieszanych wyznaniowo jest także drogą do budowania miłości między chrześcijanami i Kościołami w Polsce i na świecie oraz wypełnieniem modlitwy naszego Zbawiciela: »Aby wszyscy byli jedno« (J 17,21)” – podkreślają organizatorzy rekolekcji.

Przypomnijmy, ze w 2011 r. Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej przyjęła projekt dokumentu ekumenicznego „Małżeństwo chrześcijańskie osób o różnej przynależności wyznaniowej. Deklaracja Kościołów w Polsce na początku Trzeciego Tysiąclecia”. Kilka miesięcy później Konferencja Episkopatu Polski zaakceptowała tekst i przekazała do aprobaty Watykanu. Jednak do dziś nie została podjęta decyzja w tej sprawie.