Drukuj

Polska Rada Ekumeniczna, Konferencja Episkopatu Polski, Muzulmanski Zwiazek ReligijnyPrzedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego list. Proszą w nim o korektę przepisów, które w związku z pandemią COVID-19 ograniczają liczbę osób przebywających w pomieszczeniach sakralnych, a także o doprecyzowanie przepisu dotyczącego obecności osoby sprawującej kult. Minister zdrowia zaleca poczekać na ocenę tego, jak obecne ograniczenia wpływają na przebieg epidemii.

List został przekazany premierowi 30 kwietnia. Podpisali go prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce mufti Tomasz Miśkiewicz.

Autorzy listu wyrażają wdzięczność za zaangażowanie służb państwowych w walkę z pandemią COVID-19, a także za umożliwienie od 20 kwietnia spotykania się większej niż poprzednio liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych. „Jednakże dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu” – czytamy w liście. Jego sygnatariusze proponują wyznaczyć podobne mechanizmy ograniczenia liczby osób jak w przypadku sklepów.

Bp Samiec, abp Gądecki i mufti Miśkiewicz zwracają też uwagę na potrzebę doprecyzowania przepisu dotyczącego osób sprawujących kult, które są zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust. „Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje” – napisali autorzy listu.

Do apelu liderów religijnych odniósł się na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów, związków wyznaniowych. W tej chwili jedna osoba na 15 m2 to jest w średniej wielkości kościele około 50 osób. Popatrzmy, jak to wpływa na przebieg epidemii. Nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, dopóki nie będziemy mieli wiedzy, czy te wskaźniki, o których już wielokrotnie mówiłem, rosną, maleją, czy pozostają na tym samym poziomie – powiedział minister. Podkreślił również, że najpierw musimy mieć dane i być pewni tego, jak poprzedni etap wpłynął na zachorowalności, a potem można będzie mówić o kolejnym etapie.

 

Poniżej pełna treść listu

 

Szanowny Panie Premierze,

w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła katolickiego oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej prosimy przyjąć podziękowania za zaangażowanie w walkę z pandemią. Jesteśmy wdzięczni za pracę wszystkich służb, szczególnie medycznych, ale także mundurowych i cywilnych. Rozumiemy także wagę podejmowanych decyzji, które nie są łatwe.

Dla ludzi wierzących ważną rolę odgrywa modlitwa i możliwość spotykania się razem jako wspólnota, nawet, jeśli jest to spotkanie w ograniczonym gronie. Wiemy, że o tym nie trzeba przekonywać Pana Premiera. Jesteśmy wdzięczni za wprowadzenie od 20 kwietnia br. zmian umożliwiających spotykanie się większej liczby wiernych w dużych pomieszczeniach sakralnych (par. 9, ust. 1, pkt 3, lit b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.).

Jednakże dla wiernych, którzy spotykają się w małych miejscach kultu, limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni budynku powoduje, że w nabożeństwach może uczestniczyć mniej osób niż przed zmianami. Dlatego zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany tego przepisu. Jedną z możliwości jest rozróżnienie dopuszczalnej liczby osób ze względu na powierzchnię, podobnie jak w przypadku sklepów, np. w pomieszczeniach kultu religijnego o powierzchni do 100 m2 – 1 osoba na 6 m2, a na większych powierzchniach 1 osoba na 9 m2.

Inną kwestią jest wyłączenie duchownego lub innej osoby sprawującej kult z konieczności zakrywania nosa i ust w czasie nabożeństw (par. 18, ust. 2, pkt 3. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.04.2020 r.), za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że w niektórych Kościołach w czasie nabożeństw służą równocześnie duchowni i świeccy, zgodnie z przepisami wewnętrznymi danych Kościołów. Zależy nam na doprecyzowaniu tej sprawy, gdyż obawiamy się, że niezrozumienie tego niuansu, może narazić niektóre Kościoły na przykre konsekwencje.

Życząc Bożego prowadzenia, ochrony i błogosławieństwa, zapewniamy o naszej modlitwie i wyrażamy nadzieję, że wkrótce zostaną zniesione ograniczenia i nasi wierni będą mogli brać udział w kulcie, tak jak to było przed epidemią.

Bp Jerzy Samiec
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Pan Tomasz Miśkiewicz
Mufti Rzeczypospolitej Polskiej
Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP

Do wiadomości:
Główny Inspektor Sanitarny
Minister Zdrowia

Warszawa, 30 kwietnia 2020 r.