Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2019, s. 11

2019 Rok Zwingliego23 października Ewangelicki Kościół Austrii świętował w Wiedniu jubileusz 500-lecia reformowanej reformacji w ramach roku Ulryka Zwingliego.

Rok 2019 w Ewangelickim Kościele Austrii, podobnie jak w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP, został ogłoszony rokiem Ulryka Zwingliego, zuryskiego reformatora Kościoła, który część swojego studenckiego życia spędził w Wiedniu. W stołecznym teatrze Odeon świętowano 500. rocznicę jego wystąpienia na rzecz odnowy chrześcijaństwa.

Podczas uroczystości superintendent Kościoła Ewangelickiego Helweckiego Wyznania w Austrii ks. Thomas Hennefeld wprowadził zebranych w temat obchodów jubileuszu, ks. prof. Christoph Sigrist wygłosił wykład dotyczący społeczno-politycznego efektu zuryskiej reformacji, zaprezentowano zwiastun filmu „Zwingli”, który zostanie niebawem wyemitowany w austriackiej telewizji, a superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Austrii Stefan Schröckenfuchs zaprosił uczestników do interaktywnego quizu internetowego, związanego z postacią Ulryka Zwingliego.

Wręczono także nagrody za dwa projekty socjalne związane z pracą diakonijną za rok 2019, ufundowane przez Raiffeisen Landesbank. Ponadto biskup Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania Austrii Michael Chalupka zaprezentował zaplanowane na 3–5 lipca 2020 r. Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Grazu pt. „face2face2020” i serdecznie zaprosił wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół Ensemble Unidas z sopranistką Theresą Dlouhy i gambistką Evą Reiter oraz Alphorn trio w składzie Judith Pudill, Florian Gurdet i Nikolaus Löschberger. Na obchodach obecny był ks. bp Adrian Korczago z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.