Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2017, s. 15

Spotkanie z okazji jubileuszu 500 lat reformacji w Belchatowie (fot. Marian Wojcik)
(fot. Marian Wójcik)

 

11 października w murach Muzeum Regionalnego w Bełchatowie odbyło się spotkanie z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 500 lat reformacji. Organizatorami byli proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Bełchatowie ks. bp Marek Izdebski, dyrektor Muzeum Regionalnego Marek Tokarek i prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Wśród przybyłych gości byli także wiceprezydenci Bełchatowa Łukasz Politański i Ireneusz Owczarek, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jan Cieślar, prezes Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Witold Brodziński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie ks. Krzysztof Góral i proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie ks. Tomasz Pieczko. Obecni byli także ewangelicy z Bełchatowa, Kleszczowa i Zelowa oraz inne osoby zainteresowane tematem reformacji.

Pierwszym punktem spotkania była wystawa „500 lat reformacji”, oficjalnie otwarta przez panią prezydent. Po wystawie oprowadził Krzysztof Bandoła-Skierski, pracownik Biblioteki Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Jerzego Sojki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pt. „Reformacja i edukacja – podstawy i zmiany”.

Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja. Ostatnim punktem programu był wykład „Muzyczne credo reformacji” Magdaleny Hudzieczek-Cieślar oraz koncert „Arie i pieśni – muzyka protestancka” w wykonaniu Magdaleny Hudzieczek-Cieślar – sopran i Anastazji Wilczkowskiej – fortepian.

 

Fotorelacja ze spotkania (fot. Marian Wójcik)