Drukuj

NR 3/2017, ss. 8–9

Tydzien Ewangelizacyjny w Zelowie 2017 (fot. PER Zelow)
(fot. PER Zelów)

 

Tegorocznemu Tygodniowi Ewangelizacyjnemu w Zelowie (TEZ), który odbywał się od 16 do 22 lipca, towarzyszyło hasło biblijne: „I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała serce kamienne, a dam wam serce mięsiste” (Ez 36,26).

Tradycyjnie już zanim rozpoczął się Tydzień Ewangelizacyjny, w sobotę spotkali się na „Śniadaniu dla mężczyzn” panowie, którzy po wspólnie przygotowanym posiłku rozstawili duże namioty służące podczas całej imprezy. Grupa ponad dwudziestu mężczyzn w różnym wieku od wielu lat spotyka się kilka razy w roku, aby spędzić wspólnie trzy godziny, przygotowując i jedząc dobre śniadanie, rozmawiając o istotnych męskich sprawach oraz poświęcając czas na wspólną modlitwę i studium Biblii.

Pierwszy dzień Tygodnia Ewangelizacyjnego to „Święto Kościoła w środku Polski”. Inauguruje je nabożeństwo z Wieczerzą Pańską. W tym roku kazanie wygłosił ks. bp Marek Izdebski (tekst kazania tutaj). Liturgię wspólnie prowadzili: ks. bp Jan Cieślar, zwierzchnik Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Krzysztof Góral z Kleszczowa, ks. Tomasz Pieczko (gospodarz miejsca), ks. Marcin Undas ze Zgierza. W nabożeństwie udział wzięli prezesi Synodu i Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Przybyły też grupy parafian z parafii reformowanych w: Bełchatowie, Kleszczowie, Łodzi, Warszawie, Żychlinie, oraz z parafii luterańskich w: Pabianicach, Wieluniu i Zgierzu.

Tydzień ewangelizacyjny to wydarzenie nie tylko dla lokalnej społeczności reformowanej. Czeka na nie wielu spośród tych, którzy są wiernymi uczestnikami ewangelizacji.

Przedpołudnia wypełniły wykłady prowadzone przez Jerzego Sojkę – doktora teologii ewangelickiej, wykładowcę Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Tytuły jego seminariów to: „Reformacja – gdzie?, kto?, kiedy?, dlaczego?”, „Reformacja a kultura i sztuka”, „Reformacja i społeczeństwo”, „Reformacja i życie ekonomiczne”.

W czwartek seminarium było poszukiwaniem odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Co mnie określa? Jeżeli uważam się za chrześcijanina, to dlaczego? Co czyni mnie chrześcijaninem? Gdzie się kończy łaska a zaczyna „tania łaska”? Czy mam swoją pasję? Czy moja pasja świadczy o tym, komu lub czemu służę? Próbował na nie odpowiedzieć Tomasz Żółtko – muzyk, kompozytor, poeta, teolog i publicysta.

Piątek i sobotę poświęcono cyklowi „Ewangelicyzm i patriotyzm – mity i współczesność”, prowadzonemu przez historyka i teologa ewangelickiego Pawła Matwiejczuka. Podczas pierwszego seminarium pod tytułem „Czy ewangelicyzm (o)broni się przed mitem Polaka katolika” próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie o kształtowanie się mitów założycielskich I, II i „IV” RP, a także zastanawiano się nad miejscem ewangelicyzmu w oficjalnej „narracji patriotycznej”. Drugie seminarium stawiało sobie za cel próbę odpowiedzi na pytanie „Kochać Polskę, ale jak?”. Poszukiwano wspólnie obrazu chrześcijańskiego patriotyzmu oraz próbowano nazwać wartości charakterystyczne dla ewangelicyzmu, szczególnie obecnie aktualne i pożądane.

Wieczorem można było posłuchać „Koncertu z newsem” w wykonaniu: Chóru „Good news singers”, scholi „Laudate Dominum”, zespołu muzyki żydowskiej z Czeskiego Cieszyna „Klezmak”, pianisty i kompozytora Filipa Króla, muzyka i poety Tomasza Żółtko, zespołu „Zelowskie Dzwonki” oraz grupy muzycznej z Dzięgielowa.

Ewangelistą, który w tym roku dzielił się z uczestnikami TEZ swoimi refleksjami, był Marek Cieślar – dziennikarz, politolog, absolwent Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ewangelista, autor cyklu „Wędrówka przez Biblię” dla Trans World Radio oraz codziennych audycji radiowych „Po prostu”, realizowanych w Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Przygotował on następujące tematy: „Emocje, myśli, owoce – czyli całkiem nowe emo”, „Jak reagować na krytykę?”, „Mądrość – jak ją zdobyć?”, „Miłość – jak się nią dzielić?”, „Radość – jak nią zarażać?”, „Pokój – jak go wnosić?”, „Jak być stale młodym?”.

W ofercie dla dzieci znalazły się kurs katechetyczny (kolonie) i półkolonie.

 

Fotorelacja z Tygodnia Ewangelizacyjnego w Zelowie (fot. PER Zelów, Ewa Jóźwiak)