Drukuj

NR 3/2017, s. 7

Ewangelickie Dni Kosciola 2017 (fot. Adam Klemens/EDK)
Nabożeństwo w Hali pod Dębowcem (fot. Adam Klemens/EDK)

 

Z okazji jubileuszu 500 lat reformacji od 15 do 18 czerwca odbywały się Ewangelickie Dni Kościoła (EDK) zorganizowane przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP. W nabożeństwie głównym w sobotę 17 czerwca wziął czynny udział ks. bp Marek Izdebski.

EDK rozpoczęły się nabożeństwem „Przy Kamieniu” na zboczach Równicy w Ustroniu. Nabożeństwo w leśnym kościele zgromadziło tysiące osób. Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii abp dr Kari Mäkinen. Tego samego dnia po południu w Wiśle w ramach EDK można było wziąć udział w wielu spotkaniach, koncertach czy dyskusjach.

Drugi dzień EDK, zorganizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, rozpoczął się od studiów biblijnych. W Centrum kobiet odbyło się nabożeństwo z Wieczerzą Pańską. Zorganizowano także promocję nowej książki – „Codziennik kobiet”. Odbywały się wykłady, dyskusje, koncerty i spektakle teatralne.

Trzeciego dnia, w sobotę, 17 czerwca, w Hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej odbyło się nabożeństwo główne EDK. Wziął w nim czynny udział ks. bp Marek Izdebski. Nabożeństwo miało bogatą oprawę muzyczną. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec. Nabożeństwo było transmitowane na żywo przez TVP 2. Po nabożeństwie odbył się koncert „To co najważniejsze”, przygotowany specjalnie na jubileusz 500 lat reformacji.

W niedzielę uroczystości odbywały się we wszystkich parafiach Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.