Drukuj

NR 4/2016, s. 13

Kosciol ewangelicko-reformowany w Pstraznej (fot. Krzysztof Goral)Prace renowacyjne we wnętrzu kościoła ewangelicko-reformowanego w Pstrążnej rozpoczęły się 1 czerwca 2016 r. Kościół od wybudowania go w XIX w. nigdy nie był remontowany. Podczas działań wojennych (druga wojna światowa) został zniszczony, a jego wnętrze rozgrabione. Z prac inwestycyjnych, które udało się Kościołowi przeprowadzić, został wykonany w latach 80. remont dachu.

Wnętrze kościoła nawiązuje wystrojem do Świątyni w Jerozolimie, a więc na ścianach znajdowało się mnóstwo elementów do odtworzenia. Wymagały one przygotowania odpowiednich szablonów i wprawnej ręki artysty po Akademii Sztuk Pięknych. Może dziwić wysoki koszt malowania, ale większość prac została wykonana ręcznie przy pomocy niewielkich pędzli.

Ściany należało otynkować w miejscach, które tego wymagały. Do malowania użyto specjalistycznej (a co za tym idzie – kosztownej) farby, która jest odporna na zmienne warunki klimatyczne i niską temperaturę panującą we wnętrzu kościoła. Trzykrotnie został pomalowany sufit, empora wraz z prowadzącymi nań schodami oraz organy. Zdecydowano się na wymianę starych, nieszczelnych, drewnianych okien na nowe, plastikowe, uchylne, co pozwoli w miesiącach wiosenno-letnich na wietrzenie wnętrza. Mimo braku dokumentacji wnętrze kościoła udało się odrestaurować niemal w stu procentach, tylko wewnętrzna ściana prezbiterium, ze względu na brak możliwości odtworzenia, została umyta i zakonserwowana.

Na wykonane prace została udzielona dwuletnia gwarancja. Budynek kościoła będzie służył lokalnej społeczności reformowanej, a także członkom Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego (ČCE) z Czech. Będą w nim również organizowane koncerty organowe (pierwszy po remoncie odbył się 15 października), które spotykają się z doskonałym odbiorem kuracjuszy przebywających w sanatoriach Kudowy Zdroju.

Prezes Kolegium Kościelnego Wioleta Suzańska i administrator parafii ks. Krzysztof Góral serdecznie dziękują organizacji Gustav Adolf Werk za okazaną pomoc, jak również Kościołowi Ewangelicko-Reformowanemu w RP, który wsparł finansową inicjatywę.

 

Na zdjęciach wnętrze kościoła w Pstrążnej (fot. Krzysztof P. Góral)