Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Jednota 1/2016Ukazał się pierwszy w tym roku numer JEDNOTY. Pytamy w nim m.in. o dialog Kościołów i Polskiej Rady Ekumenicznej z judaizmem. Ponadto czytelnicy znajdą m.in. rozważania o zainteresowaniu wiernych Kościołem, refleksje po Roku Jana Husa, sylwetkę ks. Johannesa Lepsiusa, który upublicznił informacje o ludobójstwie Ormian, a także recenzję filmu „Spotlight”.

Czy i jak Kościoły oraz Polska Rada Ekumeniczna powinny angażować się w regularny dialog z Żydami? W najnowszej JEDNOCIE piszą na ten temat przedstawiciele trzech wyznań: ks. Janusz Daszuta (metodysta), Ewa Jóźwiak (ewangeliczka reformowana) i ks. Henryk Paprocki (prawosławny).

Nad tym, jak zainteresować wiernych Kościołem, zastanawia się ks. Michał Jabłoński. Refleksjami po obchodach Roku Jana Husa dzieli się ks. Roman Lipiński. Natomiast Małgorzata Grzywacz przybliża sylwetkę nieznanego bliżej w Polsce niemieckiego pastora ewangelickiego Johannesa Lepsiusa, który mimo cenzury wojennej upublicznił w 1916 r. informacje o ludobójstwie Ormian w Imperium Osmańskim.

Ponadto w numerze: wspomnienie pierwszego prezesa Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Ewangelickiej Mieczysława Wolffa, historia metodyzmu w Gdańsku, a także recenzje filmu „Spotlight” oraz książki „Opera selecta vol. IV. Reformacja i protestantyzm w Polsce i Prusach (XVI–XX w.)” Janusza Małłka. Nie zabrakło też relacji z wydarzeń kościelnych i ekumenicznych w ostatnich miesiącach.

W tym roku JEDNOTA obchodzi swoje 90-lecie. Z tej okazji utworzyliśmy specjalną rubrykę, w której przez cały rok 2016 będziemy przypominać czytelnikom fragmenty artykułów z archiwalnych numerów. Na początek wybraliśmy teksty sprzed 90, 50 i 20 lat.

Najnowszy numer JEDNOTY jak zwykle jest dostępny w wersji papierowej oraz pdf, a także w serwisie internetowym jednota.pl.

Zobacz: spis treści JEDNOTY nr 1/2016

 

Kup JEDNOTĘ nr 1/2016:


Informacje o prenumeracie