Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

NR 4/2014, ss. 7–8

 

W 2014 r. minęła 600. rocznica spożywania Wieczerzy Pańskiej pod obiema postaciami – chleba i wina – przez wiernych. Stało się to możliwe dzięki Janowi Husowi. 600 lat temu kielich był znakiem religijnego zaszczytu, dziś jest symbolem ekumenicznego pojednania i przezwyciężania uprzedzeń. Przebieg całodziennego święta, które odbyło się 12 października w siedmiu różnych miejscach w centrum Pragi, przedstawiamy w niniejszym tekście.

Obchody rozpoczęli muzycy ze stowarzyszenia „Consonare”, którzy odegrali odświętną fanfarę na instrumentach dętych. Nabożeństwo w Kaplicy Betlejemskiej zostało odprawione zgodnie z liturgią Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego, a Wieczerza Pańska – w duchu wezwania „Pijcie z niego wszyscy” – zgodnie ze zwyczajem Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego.

Kazanie seniora Romana Mazura było ugruntowane teologicznie i, zdaniem słuchaczy, wartościowe merytorycznie. Przybliżyło symbolikę kielicha w czterech obrazach: jako zaproszenia dla wszystkich przy Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami, ofiary chleba i wina w Kościele wczesnochrześcijańskim, zmagań o kielich w czasie reformacji i w końcu różnych poglądów współczesnych chrześcijan do skupienia się wokół niego. Pomimo że do dziś stosunek Kościołów do przyjmowania chleba i wina nie jest zgodny, z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Przestrzeń historycznej kaplicy dzielili duchowni, świeccy, dorośli, dzieci, goście z zagranicy, ekipa telewizyjna, która koordynowała transmisję na żywo, chór katedry muzyki kościelnej pod kierownictwem kantora Ladislava Moravetza oraz znana grupa „Spirituál kwintet”. Przed wejściem zebrał się tłum, aby chociaż przez głośniki posłuchać, co dzieje się w środku.

Po południu uczestnicy uroczystości przenieśli się do licznych praskich kościołów w centrum miasta, na Wydział Teologii Ewangelickiej i ulicę Ovocný trh, gdzie miały miejsce dalsze wydarzenia bogatego programu: koncerty, debaty, wystąpienia, warsztaty twórcze dla dzieci, teatr Víťy Marčíka, a wieczorem występ grupy „Spirituál kwintet”.

Wzdłuż ulicy Ovocný trh ustawiono stoiska z literaturą chrześcijańską i produktami diakonii. Ponadto odbył się kiermasz południowomorawskiego wina. Przypadkowi przechodnie mogli wziąć ulotki informacyjne o Kościele. Wielu zatrzymywało się z pytaniem: Co to za święto? I kim właściwie jesteście?

W podniosłej atmosferze historycznego kościoła św. Marcina w Murze odbył się koncert pod kierownictwem Ladislava Moravetza, a uroczyste przemówienie na temat Wieczerzy Pańskiej pod obiema postaciami wygłosił senior Synodu Joel Ruml. Całe wydarzenie transmitowano w czeskim radiu. Następnie została przedstawiona nowa publikacja „Pijcie z niego wszyscy” na temat kościoła św. Marcina w Murze, którą tego dnia można było nabyć po okazyjnej cenie.

Zwieńczeniem uroczystości było nabożeństwo Słowa dla młodzieży oraz zagranicznych gości, podczas którego kazanie wygłosił prezes Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii Manfred Rekowski w obecności ekumenicznych gości, koncelebrujących księży Kościoła rzymskokatolickiego oraz braci z Taizé. Błogosławieństwo na zakończenie zostało udzielone w duchu pojednania i nadziei, że kiedyś staniemy zjednoczeni wokół chleba i kielicha.

tłum. Katarzyna Wojtak

* * * * *

Daniela Ženatá – redaktor naczelna miesięcznika „Český bratr”

 

Czytaj również: „Delegacja Kościoła na obchodach w Pradze”