Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Ewa Jóźwiak, ks. bp Marek Izdebski i ks. Setri Nyomi (fot. Roman Lipiński)Sekretarz generalny Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych ks. Setri Nyomi spotkał się 29 marca z biskupem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ks. Markiem Izdebskim, prezesem Synodu Ewą Jóźwiak i notariuszem Synodu ks. Romanem Lipińskim.

Ks. Setri Nyomi przyjechał do Polski, aby wziąć udział w spotkaniu Rady Regionu Europy Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych (ŚWKR), które odbyło się w Warszawie od 27 do 28 marca. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu europejskich Kościołów reformowanych, a gospodarzem był polski Kościół reformowany (piszemy o tym tutaj). Spotkanie z władzami polskiego Kościoła było dla sekretarza generalnego ŚWKR możliwością poznania historii i dnia codziennego ewangelików reformowanych w naszym kraju. Zapoznał się też z działalnością medialną Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Strona polska podkreśliła, jak ważne jest dla tak małego Kościoła poczucie przynależności do wielkiej rodziny współwyznawców, jaką stanowi ŚWKR. Ks. bp Marek Izdebski zaapelował do sekretarza generalnego, by przekazał swojemu następcy, który zostanie wybrany w maju, jak ważna jest solidarność wielkich Kościołów reformowanych z małymi, jak Kościół polski. Bez tej solidarności małe Kościoły zostaną zmarginalizowane. Przedstawiciele Kościoła reformowanego wyrazili nadzieję, że ŚWKR będzie wspierać uczestnictwo w seminariach teologicznych absolwentów teologii i duchownych z Polski.

Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych powstała w 2010 r. z połączenia Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych oraz Reformowanej Rady Ekumenicznej. Zrzesza 229 Kościołów członkowskich, do których należy ponad 80 milionów wiernych w 108 krajach w 8 regionach (Afryka, Ameryka Łacińska, Ameryka Północna, Azja, Bliski Wschód, Europa, Karaiby, rejon Pacyfiku).

Pochodzący z Ghany ks. Setri Nyomi stoi na czele ŚWKR od 2010 r. Wcześniej pełnił również tę funkcję w Światowym Aliansie Kościołów Reformowanych (2000–2010). Pracował jako duchowny w Ghanie i USA. Jest absolwentem Divinity School Uniwersytetu Yale. Doktorat z teologii pastoralnej obronił w Princeton Theological Seminary w New Jersey. Jest żonaty. Jego dzieci noszą afrykańskie imiona: córka ma na imię Kekeli („Światło”), synowie – Nuana („Podarunek”) i Xoeseko („Tylko wiara”).

 

Czytaj: rozmowa z ks. Setrim Nyomim w JEDNOCIE nr 2/2014

Na zdjęciu: Ewa Jóźwiak, ks. bp Marek Izdebski i ks. Setri Nyomi (fot. ks. Roman Lipiński)