Drukuj

Domek „Na Sboru” w Kunvaldzie (fot. Marek Battek)W Pstrążnej koło Kudowy Zdroju odbyło się spotkanie przewodników i krajoznawców ewangelików. Jego uczestnicy zwiedzili ciekawe miejsca w okolicy – zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy.

To już piętnaste tego typu spotkanie. W tym roku odbyło się od 27 do 29 września i po raz pierwszy miało miejsce na terenie parafii ewangelicko-reformowanej. Wzięło w nim udział 33 przewodników i krajoznawców, którzy przyjechali z: Cieszyna, Drogomyśla, Dzierżoniowa, Gdańska, Goleszowa, Jasienicy, Katowic, Kielc, Kudowy Zdroju, Łodzi, Opola, Prószkowa (koło Opola), Radlina, Rybnika, Szczecina, Ustronia, Wisły, Wrocławia i Zebrzydowic.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili ruchomą szopkę i Kaplicę Czaszek w Czermnej, Park Zdrojowy, kaplicę ewangelicką i Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju oraz wybrali się na spacer po labiryncie Błędnych Skał w Górach Stołowych.

W drugim dniu spotkania odbyła się wycieczka do Czech. W jej programie znalazło się kilka miejsc. W Neratovie uczestnicy spotkania obejrzeli katolicki kościół pielgrzymkowy z unikatową, częściowo szklaną konstrukcją dachu. Następnie udali się do kolebki Jednoty Braterskiej – Kunvaldu, gdzie zobaczyli domek „Na Sboru”, Dolinę Modlitewną i Braterską Lipę. W Opočnie zwiedzili muzeum w miejscowym zamku.

Spotkanie zakończyło się niedzielnym nabożeństwem w kościele ewangelicko-reformowanym w Pstrążnej, które odprawił ks. Michał Jabłoński. Przyszłoroczne spotkanie przewodników i krajoznawców ewangelików odbędzie się w ostatni weekend września w Wiśle.

Tegoroczne spotkanie przygotowali: Joanna Szczepankiewicz-Battek, Marek Battek, Grażyna Biernat, ks. Krzysztof Góral, ks. Michał Jabłoński, Krzysztof Mazurski, Paweł Pawlik, Daria Stolarska oraz Andrzej Talarek.

 

Na zdjęciu: domek „Na Sboru” w Kunvaldzie (fot. Marek Battek)