Drukuj

Jednota 4/2013

Ukazał się numer 4/2013 JEDNOTY, a w nim m.in.: relacje z obchodów jubileuszu Biblii brzeskiej, rozmowa o Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Pusan, wspomnienia o Olgierdzie Przewłockim i Tadeuszu Mazowieckim, analiza teologiczna Katechizmu Heidelberskiego, historia stosunku ewangelicyzmu do nazizmu, artykuł o pojęciu „bogoiskatiel”.

W najnowszym numerze JEDNOTY Mateusz Jelinek dokonuje podsumowania wydarzeń związanych z 450. rocznicą wydania Biblii brzeskiej oraz relacjonuje największą konferencję związaną z tym jubileuszem, która odbyła się w listopadzie w Warszawie.

W tym przypada również 450. rocznica wydania Katechizmu Heidelberskiego, jednej z najważniejszych ksiąg wyznaniowych ewangelicyzmu reformowanego. Ks. Ulrich Barniske z Reformierter Bund dokonuje na łamach JEDNOTY analizy teologicznej tego dzieła.

Czytelnicy zainteresowani tematyką ekumeniczną mogą przeczytać rozmowę z ks. Piotrem Gasiem, który uczestniczył w najważniejszym tegorocznym wydarzeniu ekumenicznym – Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Pusan.

Z historii JEDNOTA tym razem przypomina trudne czasy nazizmu i postawę wobec niego Kościołów ewangelickich. Małgorzata Grzywacz analizuje ten temat z perspektywy historycznej, natomiast Jerzy Sojka omawia korzenie ideowe ruchu Niemieckich Chrześcijan.

Ponadto w najnowszej JEDNOCIE m.in. wspomnienia o Olgierdzie Przewłockim i Tadeuszu Mazowieckim, dzieje kościoła ewangelickiego w Rychnowie i jego repliki, analiza rosyjskiej religijności w kontekście bogoiskatielstwa, a także recenzja książki „Biblia brzeska – historia, język, teologia”.

Numer 4/2013 JEDNOTY jak zwykle jest dostępny w wersji papierowej oraz pdf. Wszystkie artykuły można również przeczytać w serwisie internetowym jednota.pl.

Zobacz: spis treści najnowszego numeru

Kup JEDNOTĘ nr 4/2013:


Informacje o prenumeracie