Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu
      ewangelicyzmowi i ekumenii

Wejście do warszawskiego kościoła ewangelicko-reformowanego w Noc Muzeów (fot. Michał Karski)Za nami kolejna Noc Muzeów. W tym roku dwa kościoły ewangelicko-reformowane – łódzki i warszawski – zaprosiły uczestników tej imprezy w swoje progi. Dla odwiedzających przygotowano różnorodne atrakcje: koncerty, ekspozycje, wykłady, rozmowy. W Warszawie zaprezentowano oryginalny, szesnastowieczny egzemplarz Biblii brzeskiej.

Noc Muzeów od paru lat przyciąga tłumy – nie tylko do muzeów. Swoje drzwi dla zwiedzających otwierają wtedy także różnorodne instytucje, w tym kościoły. Od kilku lat w wydarzeniu biorą udział również kościoły reformowane i luterańskie w różnych miastach. Tegoroczna impreza odbyła się wieczorem i w nocy z 18 na 19 maja.

W kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie Noc Muzeów odbyła się pod hasłem „Zarwij noc z Biblią”. Jak co roku zaprezentowano oryginalny egzemplarz Biblii brzeskiej z XVI w. W tym roku ma to jednak szczególne znaczenie. Obchodzona jest bowiem 450. rocznica wydania tego przekładu – pierwszego polskiego tłumaczenia Biblii z języków oryginalnych. O Biblii tej opowiadał zainteresowanym Krzysztof Bandoła-Skierski, a aktorzy czytali fragmenty przekładu.

Ponadto w warszawskim kościele miały miejsce m.in. półgodzinne koncerty organowe Michała Markuszewskiego, występ chóru kameralnego, można było obejrzeć muzeum przykościelne oraz wystawę „Biblia wczoraj i dziś”, prezentującą zabytkowe i współczesne wydania Biblii ze zbioru Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Koncerty miały miejsce także podczas Nocy Muzeów w kościele ewangelicko-reformowanym w Łodzi. Wystąpili: zespół Rambo Jet, wiolonczelistka Kaja Flaga oraz gitarzysta Jacek Mazurek. Można było też wysłuchać wykładów na temat historii i nauki Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz wziąć udział w spotkaniu z senatorem Ryszardem Bonisławskim na temat historii łódzkiej parafii reformowanej na tle historii miasta.

 

Na zdjęciu: Wejście do warszawskiego kościoła ewangelicko-reformowanego w Noc Muzeów (fot. Michał Karski)

Poniżej fotorelacja z Nocy Muzeów w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie (fot. Michał Karski)

Noc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w WarszawieNoc Muzeów 2013 w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie